Schemat piramidy finansowej jest niezwykle prosty. Polega na pozyskiwaniu przez założyciela albo założycieli coraz większej liczby uczestników, którzy będą wpłacać środki pieniężne przynoszące korzyści osobom znajdujące się w strukturze piramidy nad nimi. Twórcy danej piramidy finansowej tylko na samym początku werbują ludzi do dołączenia do mechanizmu – w późniejszym okresie kolejne osoby zajmują się werbowaniem następnych.

Jak działa piramida finansowa?

Twórcą pierwszej znanej piramidy finansowej był Charles Ponzi. Należy mieć świadomość, że omawiany mechanizm z góry  skazany jest na niepowodzenie, ponieważ wymaga systematycznego dopływu nowych osób. Z kolei ich liczba zawsze jest ograniczona. Z założenia, że zadaniem każdej z osób będzie wprowadzenie do struktury kolejnych pięciu, wynika iż zaledwie na 10 poziomie piramida finansowa musi liczyć ponad 10 milionów członków. Mechanizm stanie się niewypłacalny jeżeli kwota wycofanych środków będzie wyższa niż napływających.

Piramidy finansowe – więcej na ich temat na Kapitalni.org – są zdecydowanie trudniejsze do rozpoznania niż mogłoby się wydawać. Jedynym źródłem zarobków uczestników mechanizmu będą wpłaty od kolejnych osób, które zostały zwerbowane do struktury. Warto jednak mieć świadomość, że obecne piramidy finansowe są bardzo skomplikowane. Ich twórcy maskują ponadto cały mechanizm działania, przez co nieświadome osoby mogą mieć ogromny problem z rozszyfrowaniem intencji założycieli.

W jaki sposób można rozpoznać piramidę finansową?

Konieczne jest przede wszystkim zweryfikowanie firmy lub instytucji finansowej, któremu planowane jest powierzenie środków finansowych. Rekomendowane jest zatem sprawdzenie czy podmiot posiada wszystkie niezbędne zezwolenia pozwalające na prowadzenie takiej działalności. Oczywiście informacje można bez żadnego problemu znaleźć w KNF czy KRS. W przypadku firm spoza Polski zalecane jest sprawdzenie ich zagranicznych odpowiedników.

Nie można również zapomnieć o zweryfikowaniu w co dokładnie dodatkowo inwestuje dana firma, której powierza się oszczędności. Należy także dowiedzieć się skąd firma czerpie zyski. Trzeba pamiętać, że im wyższe potencjalne zyski oferuje dana instytucja finansowa, tym bardziej podejrzane powinno się wydawać jej działanie dla potencjalnego uczestnika. Warty podkreślenia jest również fakt, że w omawianym mechanizmie zyski pochodzą z dopływu kapitału od kolejnych pozyskanych osób. Dana osoba może zatem narazić na utratę pieniędzy nie tylko siebie, ale również uczestników, których zaangażowała w to przedsięwzięcie.