Inwestowanie na giełdzie

Obecnie inwestować na giełdzie może każdy, choć nie bezpośrednio. Inwestycje giełdowe przynoszą duży zysk, ale są równocześnie obarczone dużym ryzykiem.

Inwestować można w różny sposób w zależności od: oczekiwanego zysku, temperamentu, ilości czasu jaki się chce poświęcić na to działanie oraz czasu po jakim chce się osiągnąć rezultaty.

Najczęściej indywidualni przedsiębiorcy sprzedają i kupują akcje co kilka dni na podstawie informacji ze spółek oraz informacji prasowych. Osoby, które posiadają trochę wolnego czasu na znajdowanie informacji chwalą sobie taki sposób inwestowania.

Można również kupować akcje na dłuższy okres, takie zakupy są robione na podstawie wieloletnich perspektyw spółek. Trzeba być w tym przypadku cierpliwym i akceptować wahania kursu. Osoby, które mają bardzo dużo wolnego czasu i do tego lubią adrenalinę, często korzystają z giełdy jednodniowej. W czasie sesji wielokrotnie sprzedają i kupują akcję tych samych spółek. W przypadku takiego rozwiązania znamy od razu zysk i stratę.

Warto jest się zastanowić czy będziemy inwestowali w jedną spółkę, co procentuje tym, że tylko jej poświęcimy czas i przez to będziemy lepiej poinformowani. Czy też dywersyfikujemy portfel akcji i kupujemy różne spółki co jest bezpieczniejsze  w przypadku bankructwa jednej ze spółek bądź kryzysu.

Ważna informacją przy inwestycjach giełdowych jest kwota jaką należy posiadać. W prawdzie nie ma minimum, ale rozsądnie jest założyć, że inwestować należy jeżeli posiada się 5000zł. Pozwala to na stworzenie małego portfela spółek, a prowizje nie będą przekraczały 1% przy założeniu, że inwestujemy przez internet.

Leave a Reply