Starając się o nową pracę bardzo wiele osób podchodzi z dużą starannością do pisania CV. Gorzej to wygląda, jeżeli chodzi o list motywacyjny. Bardzo wiele osób nie umie napisać dobrego listu, co na starcie zmniejsza szansę na uzyskanie wymarzonej pracy. Jak napisać ciekawy list motywacyjny, który pomoże w zdobyciu pracy?

Do kogo i po co?

Pisząc list motywacyjny trzeba go spersonalizować. Jest to podstawowa zasada, która pokaże, że jest to aplikacja, która dotyczy konkretnej oferty, a nie wszystkich, które w danym momencie pojawiły się na rynku pracy.

Warto wyjaśnić, dlaczego akurat ta firma zwróciła uwagę kandydata. Wiele informacji o firmie można bez większych problemów uzyskać ze stron internetowych. Jeżeli wartości firmy są takie same, jak kandydata warto to podkreślić, tak jak możliwość rozwoju w firmie, wiarygodność marki, czy troska o pracownika.

Warto również zadać sobie pytanie, po co piszę ten list? Oczywiście po to, by zachęcić pracodawcę do zwrócenia uwagi na swoją kandydaturę. Jeżeli list ma zwrócić czyjąś uwagę, na kandydata to musi być ciekawy i niebanalny. Nudny list po prostu wyląduje w koszu i zmniejszy szansę kandydata na uzyskanie wymarzonego stanowiska.

Przykład jest najlepszy

Ciekawy list na pewno nie zaczyna się od wymienienia wszystkich swoich pozytywnych cech. To umie każdy. Warto pokazać przyszłemu pracodawcy, dlaczego te cechy mogą przydać się w firmie. Najprościej jest przedstawić swoje osiągnięcia na podstawie ostatniego miejsca pracy podając konkretne przykłady wykorzystania swojej wiedzy oraz umiejętności.

Pisząc o swoich zadaniach należy używać języka konkretnego. Bardzo dobrze wygląda posługiwanie się językiem liczb, które dosłownie pokazują osiągnięcia kandydata. Napisanie, że poprzednia praca polegała na „poszukiwaniu kontrahentów” nic nie znaczy. Napisanie, że „w ciągu czterech miesięcy sprzedaż firmy wzrosła o 15 %” dzięki kontrahentom pozyskanym przez kandydata to już zupełnie inny komunikat.

Nie warto powielać

Stworzenie listu motywacyjnego może być bardzo dużym plusem dla kandydata, pod warunkiem, że list wnosi coś nowego. CV oraz list muszą się uzupełniać. List nie może być powielaniem informacji, które pracodawca otrzymał w CV.

Napisanie dobrego listu motywacyjnego może przyczynić się do otrzymania wymarzonej pracy. Może to być ten dodatkowy punkt, który przeważy na korzyść kandydata. Warto więc potraktować to zadanie bardzo poważnie. Nie tylko curriculum vitae ma znaczenie. Dobry zestaw dokumentów aplikacyjnych to bilet na rozmowę kwalifikacyjną.

Przydatne linki

Porady, jak napisać list motywacyjny od Kapitalni.org

Informacje dotyczące listu motywacyjnego na stronie Wikipedii