Zainteresowanie pożyczkami przez Internet jest ogromne. Ale i długi Polaków są gigantyczne. W pierwszym kwartale 2018 roku suma niespłaconych zobowiązań to 1,24 mld złotych! Takie dane podaje BIG InfoMonitor, który z kolei jest bazą, którą najczęściej sprawdzają parabanki, celem zweryfikowania rzetelności swoich klientów. Dlaczego tak wiele osób nie spłaca swoich zobowiązań?

Darmowa pożyczka istnieje

Pożyczka od ręki faktycznie może być darmowa, ale pod warunkiem, że odda się ją w wyznaczonym terminie bez przedłużania terminu spłaty. Wiele osób nie wie o tym lub świadomie ignoruje zapisy regulaminu i jest zaskoczonym, że darmowa pożyczka już taka nie jest, kiedy zmieni się datę jej spłaty. A to oznacza, że z domowego budżetu ucieknie kwota większa niż początkowo zaplanowaliśmy.

Jednak mimo wszystko mądrze wzięta darmowa pożyczka może być najlepszą opcją na dodatkowe pieniądze. Trzeba tylko dokładnie przestudiować regulamin i oddać pieniądze na czas, aby uniknąć wracających kosztów.

Koszty reprezentatywne kontra koszty rzeczywiste

Koszty dla przykładu reprezentatywnego zwykle dostępne są na głównej stronie parabanku, na samym dole i drobnym drukiem. Ale dla wielu osób jest to wyznacznik czy faktycznie pożyczka jest droga i ile trzeba oddać.

Z tym, że jest to wyliczenie modelowe dla idealnego pożyczkobiorcy. Czyli takiego, który ma stałe i wysokie źródło dochodów, nie ma innych zadłużeń, a już na pewno nie ma wpisów w bazach dłużników, nawet takich sprzed kilku lat.

Dlatego też nie ma się co sugerować takimi kosztami, bo są one dla każdego klienta wyliczane indywidualnie na bazie jego zdolności kredytowej, wiarygodności i przede wszystkim to parabank ostatecznie decyduje jaką kwotę pożyczy, a więc de facto może to być o wiele niższa kwota niż wybraliśmy, składając wniosek.

Bez BIK, ale czy bez baz?

Każdy bank obligatoryjnie sprawdza rejestr bankowy i bazę BIK przed udzieleniem kredytu, czasem też bazę KRD. Dlatego widząc, że pożyczka jest „bez BIK” wiele osób myśli, że mimo negatywnych wpisów np. za spóźnienie się w spłacie kredytu, w parabanku dostaną prywatne pożyczki od ręki.

Bez BIK nie oznacza, że parabank nie weryfikuje rzetelności swoich klientów! Pożyczając pieniądze parabank chce je odzyskać, a więc zależy mu na rzetelnych klientach, którzy dotrzymują swoich zobowiązań. Dlatego sprawdza choćby BIG InfoMonitor. I co ciekawe, to nawet gorzej dla zadłużonych klientów, ponieważ w skład BIG wchodzi KRD, gdzie wpisywane są wszystkie długi np. niezapłacony mandat za złe parkowanie, niezapłacone rachunki za media itd. a nie tylko kredyty i inne pożyczki.

Z tego też powodu można powiedzieć, że obecnie szanse osób mocno zadłużonych bardzo spadły, nawet przy braniu pożyczek w parabankach.