Kupiłeś samochód? Przed Tobą już krótka droga, by cieszyć się nim na co dzień. Zgodnie z prawem musisz dokonać kilku formalności, by móc użytkować samochód i bezpiecznie poruszać się nim po drogach.

Bezpieczne poruszanie się po drogach

Aby móc poruszać się autem należy załatwić wszystkie niezbędne formalności. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak to niezbędne procedury, by móc użytkować auto zgodnie z prawem. Kupując auto jako osoba fizyczna należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. W świetle obowiązujących przepisów w ciągu 30 dni od daty zakupu należy również przerejestrować samochód na nowego właściciela.

Koszty rejestracji auta

Rejestracja samochodu to obowiązek każdego właściciela samochodu. Bez względu na to czy samochód jest nowy czy używany, należy zapłacić kwotę 180,50 zł. To koszty dowodu rejestracyjnego, nalepek kontrolnych, tablic i opłat urzędowych. 

Jak obniżyć koszty?

Jeśli auto zostało zakupione w tym samym powiecie można skorzystać z możliwości obniżenia kosztów do 81 zł. Jak to zrobić? Wystarczy pozostawić stare tablice rejestracyjne. Dzięki temu koszty zmniejszają się i pozostaje kwota do uiszczenia w wysokości 99,50 zł. 

Jakie dokumenty należy przedstawić w urzędzie?

W celu rejestracji auta należy udać się do wydziału komunikacji. Należy mieć przy sobie następujące dokumenty:

– wniosek o rejestrację pojazdu;

– aktualny dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym;

– umowę kupna/sprzedaży;

– kartę pojazdu;

– aktualne tablice rejestracyjne;

– dokument tożsamości nowego właściciela;

– odpis KRS, jeśli auto będzie rejestrowane na firmę;

– polisę OC do wglądu;

Auto sprowadzone z zagranicy

Inaczej sytuacja przedstawia się, kiedy samochód sprowadzony jest z zagranicy. W takim przypadku należy dodatkowo przedstawić:

– potwierdzenie opłaty akcyzy;

– dokument potwierdzający odprawę celną;

Jeśli właściciel pojazdu chce zdecydować się na spersonalizowaną tablicę rejestracyjną, musi liczyć się z dodatkowym kosztem w wysokości 1000 zł.